Flying Couple
Lecąc przez świat sportowo i acroyogowo

Spanie na DZIKO w Europie

Wrzesień 15, 2016 | By Milena

Spanie na dziko to jeden z lepszych sposobów na tanie podróżowanie, ale nie tylko. Dodatkowo daje niezapomniane przeżycia, wrażenia, jakich nie doświadczymy w hotelu. Pozwala złapać oddech od codzienności, zaznać spokoju, ciszy przy rozgwieżdżonym niebie wieczorem i pięknym widoku z rana na teren jaki sobie wybierzemy (zamiast widoku wywieszonego prania i krzyczących ludzi na płatnym campingu ). Takie nocowanie uczy nas nowych doświadczeń, radzenia sobie w każdych warunkach i pozwala poczuć bliżej naturę ( czasem usłyszeć a nawet zobaczyć dzikie zwierzęta ).
Spanie na dziko daje WOLNOŚĆ 🙂
Wystarczy trochę odwagi i wiedzy jak się do tego zabrać:

1. Musimy wiedzieć gdzie jest to legalne, a jeśli chodzi o Europę, to jedynie w Norwegii, Szwecji i na Islandii. Ale bez obaw, to że reszta krajów zabrania takich noclegów to nie znaczy że nie jest to do zrobienia, jedynie trzeba troszkę lepiej poszukać, żeby nie być przynętą dla straży, czy policji.

2. Gdzie szukać? Jeśli zbliża się zmrok a jeszcze jesteśmy w jakimś miasteczku, warto poszukać domów z dużymi ogrodami, sadów, łąk w pobliżu i po prostu spytać się ludzi czy można się u nich rozbić, albo czy wiedzą gdzie w pobliżu moglibyśmy to zrobić. Nam udało się tak 2 razy i przyznam, że wtedy czułam się najbezpieczniej 🙂
Jeśli nie mamy takiej opcji – najlepiej poszukać jakiś lasków, jeziorek w pobliżu, tak żeby można było się trochę schować. Oczywiście musimy oddalić się od miejsc turystycznych (chyba że lubimy adrenalinę i być wśród turystów). Ważne, żeby nie być za bardzo widocznym. Czasem nawet lepiej poszukać już po zmroku żeby nie rzucać się komuś w oczy z namiotem, ale wtedy mamy mniej możliwości do znalezienia dobrych miejsc.

3. Bezpieczeństwo? Spanie na dziko w namiocie w Europie jest dość bezpieczną opcją na nocleg. Jednakże, żeby czuć się bezpieczniej dobrze jest znaleźć miejsce ukryte i z dala od zabudowań, żeby mieć pewność, że w tych rejonach nie powinien kręcić się żaden człowiek. Warto mieć oczywiście małe sprzęty które mogą nam pomóc, takie jak nóż, gaz itp. ( oczywiście tylko w razie bardzo rzadkich wypadków).

4. Ważna kwestia, jeśli nocujemy na łonie natury, korzystamy z jej dobra, zawsze zostawiamy to miejsce takie jakie zastaliśmy!

Nasz nocowanie prezentowało się tak…

Austria w lesie, a w zasadzie przy górskiej drodze

SONY DSC

SONY DSC

 

Austria, łąka na 1800m n.p.m. z widokiem na pobliskie szczyty za zgodą właściciela domku.

20160808_081140resized

SONY DSC

 

Słowenia, na łące przy samotnym domku w lesie za zgodą właścicieli

20160812_120637_resized

20160812_120706_resized

 

Chorwacja, gdzieś na dróżce przy głównej drodze

20160820_200605_resized

 

Węgry, pole winogron

20160824_062923resized

Flying…

Pieniądze w portfelu zostają tak samo jak cudowne wspomnienia i nowe doświadczenia, dlatego jak najbardziej polecamy spania na DZIKO 🙂

Comments